fbpx

Tipy, jak zlepšit dojem vaší firmy na internetu

26 dubna, 2024

Tipy, jak rychle a zdarma zlepšit dojem vaší firmy na uživatele internetu 

Online reputace firem – už jste to určitě slyšeli. Na Googlu můžete najít množství článků, které popisují, jak online reputaci firmy zlepšit. Ovšem pro drtivou většinu malých a středních firem je tento proces , popsaný v článcích a nabídkách služeb agentur, nedostupný. Buď je pro ně příliš složitý – nemají na to dostatečné znalosti, čas ani prostor. Nebo je taková služba pro ně natolik finančně náročná, že slibovaný přínos je pro podnikatele a živnostníky velmi abstraktním nekonkrétním přeludem.

Znamená to, že by měli na online reputaci úplně rezignovat?  V žádném případě!

Jste lokální nebo regionální malá a střední firma? Tak se pojďme podívat na to, co můžete sami udělat, určitě to zanedlouho zvládnete a užitek poznáte ve zvýšených tržbách.

Nejdříve si ujasněme, co to vlastně je ta reputace firmy na internetu? 

Co je to online reputace firmy-  je to dlouhodobý dojem, který vaše firma vyvolává v uživatelích (potenciálních zákaznících), ale také ve vyhledávačích. 

A jak se uživatelé dnes na netu chovají? Hledají na internetu služby, produkty nebo provozy, které nejvíce uspokojí jejich aktuální nákupní potřeby. V případě lokálního (tedy ve svém blízkém okolí) hledání, jsou jejich základní potřeby tyto:

 • kdo službu/produkt vlastně nabízí – jaké firmy, obchody, provozy.
 • je co nejjednodušeji dostupný – vzdálenost, vyhovující otevírací doba, srozumitelnost 
 • jaké zkušenosti mají ostatní – hodnocení, recenze

Kdo službu nabízí 

Říkáte si, jak to souvisí s reputací firmy? Velmi úzce – pokud vaše firma nemá dobrou reputaci, má špatné zákaznické hodnocení nebo neaktuální informace, vyhledávače ji nemusí uživatelům vůbec nabídnout. Má-li vaše firma “reputaci” pro vyhledávače takovou, že mají obavu “nabídnout” vaši firmu tomu, kdo ji hledá – nemůžete takového zákazníka na netu ani oslovit, natož získat.

Co s tím můžete jednoduše udělat? 

 1. Udržujte své informace na internetu aktuální a konzistentní
 • Zkontrolujte informace o vaší firmě na nejdůležitějších místech pro lokální hledání
  • Firemní profil Google
  • stránka na Facebooku
  • profily v největších katalozích a adresářích (Firmy.cz, Zlaté Stránky, Bing, Apple, Živé firmy )

Proč v katalozích, když vám všichni říkají, že v nich nikdo nehledá?  V nich sice už dnes lidé aktivně nehledají, ale pokud jsou v nich správné informace, fungují synergicky pro vyhledávače – zvyšují důvěru vyhledávače ve vaši firmu a podporují vaši reputaci.

Třeba Google “se podívá” co je o vaší firmě na jiných místech, kterým věří a porovná je s informacemi, které máte ve svém Firemním profilu Google – a pokud jsou tyto základní údaje stejné, nebojí se často a více ukázat váš Firemní profil Google ve výsledcích a v mapách.

Ve většině těchto velkých a důvěryhodných katalogů můžete mít záznam s nejdůležitějšími informacemi (název, telefon, web, rubrika, popis činnosti) vaší firmy zdarma, ale nezapomínejte je pravidelně kontrolovat a aktualizovat.

Může to být náročné na čas i na organizaci práce – pamatovat si, že bych měl třeba jednou za dva týdny zkontrolovat, jestli se někde údaje nezměnily (katalogy, mapy apod. upravují a aktualizují údaje i samy od sebe) a tak vám můžou pomoct některé nástroje k tomu určené. V ČR je bohužel pouze jediný lokalizovaný do českého jazyka a pracující i s českými zdroji – MEXT – ale na druhou stranu za velmi malou investici získáte obrovského pomocníka. 

Využít můžete i zahraniční služby jako je Uberall, jsou však výrazně dražší a nejsou v českém jazyce, neposkytují také kvalitní podporu v českém jazyce a doprovodné služby.

    2. Podívejte se, kdo je vaše největší konkurence na vaše hlavní činnosti

 • kdo se zobrazuje častěji než vy
 • optimalizujte své záznamy proti ní
  • zlepšete obsah, přidejte více produktů, služeb, zlepšete své hodnocení (O tom, jak zlepšit hodnocení si povíme v jiném článku)
  • odlište se od ní – delší otevírací dobou, speciální nabídkou, zajímavějším názvem nebo zpřesněnou či jinou kategorií ve Firemním profilu Google i v dalších místech internetu
  • podívejte se na jejich web, co a jak nabízí a porovnejte informace se svým – jsou konkrétnější? Mají na webu více činností? Mají podrobnější popisky?

Tip: Dejte pozor na falešné uspokojení – pokud kontrolujete výsledky hledání své firmy stále z jednoho počítače a prohlížeče, tak třeba Google si zapamatuje, že na svou firmu často klikáte a bude vám ji nabízet stále a na nejlepších místech – protože usoudil,že jste s ní byli spokojeni, když ji znovu hledáte..

 

Kdo je jednoduše dostupný?

Pokud hledáme firmu ve svém okolí, hledáme ji především na Googlu. A Google ukáže jako první výsledky u lokálního hledání tzv. local pack – tedy firmy s mapou jejich umístění. A uživatelé toto milují – na první pohled vidí, kdo je v okolí nejblíže, jestli má otevřeno, jaké má hodnocení.

Co s tím můžete jednoduše udělat?

 1. Upravte svůj Firemní profil Google
  • zpřesněte vaši adresu 
  • vyberte co nejpřesněji hlavní kategorii
  • vyplňte co nejvíce informací a atributů ve Firemním profilu Google
  • zaktualizujte své informace a sjednoťte je na významných službách internetu tak, aby byly konzistentní a aktuální.

Třetí oblasti – recenzím, práci s nimi, odpovídáním na recenze a zkušenostem uživatelů se budeme obsáhleji věnovat v samostatném článku.

 

Autor: Vladimír Buťa – Provocateurs.cz

Na stejné téma

Ty nej vychytávky z Online Star

Jak rychle publikovat relevantní obsah na vaše sítě – během pár vteřin na 5 sítí Využití RSS feedu a nástroje Social Star pro rychlé postování zajímavého obsahu, s originálními obrázky generovanými AI   Využití AI pro odpověď na recenzi –...

7 tipů pro lepší online viditelnost

7 zaručených způsobů, jak zvýšit viditelnost svého podniku v online hledání V dnešní digitální době je pro malé a střední podnikatele klíčové získat co největší viditelnost v online prostředí. S rostoucí konkurencí je důležité využít veškeré dostupné nástroje a strategie,...